Михайло Борисович Голомб

Михайло Борисович Голомб
(1888 - 1977 рр.)

Серед засновників української педіатрії особливе місце належить професору Михайлу Борисовичу Голомбу, який зробив значний внесок в розвиток педіатричної науки і організації охорони здоров'я дітей.

Михайло Борисович Голомб народився в місті Цехановець Гродненської губернії 16 березня 1888 р. у сім'ї службовця. Закінчивши місцеву гімназію в 1906 році, він вступив до Київського імператорського університету св. Володимира. У ці роки М.Б. Голомбу пощастило бути учнем видатного клініциста В.П. Образцова і не менш відомого патологоанатома В.К. Високовича.

3 вересня 1913 року, як вказувалося в дипломі, «пан Голомб визначенням Медичної випробувальної комісії при імператорському університеті св. Володимира був удостоєний ступеня лікаря з усіма правами і перевагами ».

Під впливом передових поглядів Г.М. Сперанського і С.О. Скловського М.Б. Голомб в 1913 році обрав своєю спеціальністю педіатрію і понад 55 років поспіль залишався вірним своєму вибору.

У своїй автобіографії він писав: «Будучи студентом, виконав першу наукову роботу, в ці роки почав активно цікавитися дитячої медициною, відвідуючи і знайомлячись з роботою першої відкритої в Києві консультацією для грудних дітей».

М.Б. Голомб вільно володів трьома іноземними мовами (французькою, німецькою та англійською). Після закінчення університету в 1913-1914 рр. спеціалізувався по педіатрії в клініках Паризької військової медичної школи і в інституті Пастера з дитячих інфекцій. У 1927-1928 рр. проходив курси удосконалення в Німеччині (Берлін, Дюссельдорф).

Спілкуючись з видатними клініцистами зарубіжних педіатричних шкіл, М.Б. Голомб зумів увібрати в себе все передове в цій області. Постійні контакти з корифеями російської педіатрії О.А. Киселем, В.І. Молчановим, Г.Н. Сперанським, М.С. Масловим, Ю.Ф. Домбровською, А.Ф. Туром і багатьма іншими вченими-педіатрами дозволили М.Б. Голомбу постійно бути на передових рубежах педіатрії.

Протягом півстолітньої роботи в охороні здоров'я Михайло Борисович обіймав різні посади. Свою лікарську діяльність почав в 1914 році в Павлівській слободі Звенигородського повіту на посаді дільничного лікаря Московського земства. З початку Першої світової війни та по 1918 рік він працював старшим лікарем евакуаційного госпіталю, потім шкільним лікарем, завідувачем відділом Одеського губздраввітділу, заступником завідувача відділом охорони материнства і дитинства в місті Харкові.

Під його керівництвом і за його активної участі в 1922 році був організований Будинок дитини в Харкові, яким він завідував. Надалі зазначений заклад стало базою Харківського інституту охорони здоров'я дітей і підлітків. М.Б. Голомб також був співавтором проектів і постійним консультантом будівництва обласних дитячих лікарень в Дніпропетровську та Донецьку.

Професор М.Б. Голомб на обході у лікарні

Михайло Борисович був дуже ерудованим педіатром, що стежив не тільки за вітчизняною, а й за зарубіжною педіатричною періодичною літературою, яку йому систематично надсилали родичі, що жили за кордоном. У той час це було дуже цінно, так як багато зарубіжних журналів до нас у країну не надходили.

У 1924 році М.Б. Голомб був першим редактором «Педіатричного журналу» (згодом журнал Міністерства охорони здоров'я УРСР «Педіатрія, акушерство та гінекологія»).

Свою педагогічну діяльність він почав в 1924 році, ставши асистентом кафедри педіатрії Харківського медичного інституту. У 1925 році М.Б. Голомб був спрямований на роботу в Дніпропетровськ, де на кафедрі дитячих хвороб працював до 1930 року старшим асистентом. З 1930 по 1941 рр. на цій кафедрі обіймав посаду професора і незабаром став завідувачем кафедри. З 1937 по 1940 рр. був деканом педіатричного факультету Дніпропетровського медичного інституту.

В період Великої Вітчизняної війни, будучи в евакуації, працював в Ставрополі та Кзил-Орді в медичних вузах завідувачем кафедрою дитячих хвороб. З 1944 року продовжив роботу в Дніпропетровському медінституті.

За видатні наукові успіхи та педагогічну діяльність, вагомий внесок у справу підготовки лікарів-педіатрів М.Б. Голомб 29 березня 1950 був затверджений ВАК СРСР у вченому званні професора кафедри дитячих хвороб.

З 1953 по 1962 рр. М.Б. Голомб очолював кафедру педіатрії Сталінського медичного інституту в Донецьку, яка перебувала на базі обласної дитячої лікарні.

Михайло Борисович - автор понад 70 наукових праць з різних питань педіатрії. Під його редакцією вийшли друком такі збірники: «Малярія у дітей» (Дніпропетровськ), «Інфекційні захворювання у дітей», «Токсикози і поносние захворювання у дітей» (Дніпропетровськ), праці «Про вигодовуванні немовлят» (Харків), ряд науково-практичних збірок «На допомогу дитячому лікарю». Він описав ряд нових діагностичних симптомів: пубіальний феномен при менінгіті, феномен рефлекторного зіяння анусу при дизентерії.

Під керівництвом М.Б. Голомба було підготовлено і захищено 3 докторські та 11 кандидатських дисертацій. За 40 років його роботи тисячі педіатрів - учнів М.Б. Голомба - закінчили медичний інститут і працюють в різних куточках нашої країни. Блискучий лектор, талановитий лікар, захоплений дослідник М.Б. Голомб своїм особистим прикладом залучав лікарів до педіатрії.

У 1964 році М.Б. Голомб пішов на заслужений відпочинок, проте ще довго не переривав зв'язок з клінікою. Під час свого приїзду на кафедру він, як і раніше, проводив обходи, давав цінні поради.

Михайло Борисович пішов з життя у вересні 1977 року і похований у місті Рубіжному Луганської області.

Журнал «Здоровье ребенка» №3(3), 2006

Професор М.Б. Голомб на обході у лікарні